Na czym polega badanie termowizyjne budynku


Utrata ciepła z budynku to poważny problem, zwłaszcza jeśli dotyczy obiektów mieszkalnych, które w szczególności powinny zapewniać komfort cieplny swoim użytkownikom. Nikt przecież nie lubi marznąć we własnym domu. Przyjmuje się, że temperatura we wnętrzach latem, powinna oscylować w granicach 23-25 stopni Celsjusza a w zimie na poziomie 20-21 stopni. Jeśli mamy podejrzenie, że nasz dom ma wady, które powodują utratę ciepła z jego wnętrza, warto przeprowadzić takie badanie za pomocą kamery termowizyjnej.

Badania termowizyjne w budownictwie są bardzo pomocne w określeniu wszelkich nieszczelności w konstrukcji domu i jego elementów, takich jak okna, drzwi, ciągi kominowe, instalacja grzewcza i inne, które mogą powodować straty ciepła.
Utrata ciepła, poprzez na przykład nieszczelne okna czy niewłaściwą izolację budynku, prowadzi wprost do większych wydatków na ogrzewanie.
Przy okazji takiego badania można też ustalić miejsca, które mogą sprzyjać rozwojowi pleśni.
Badanie termowizyjne może być przeprowadzone wewnątrz budynku lub na zewnątrz w zależności od tego, jaki budynek badamy i jaki jest cel tego badania.

Narzędziem, za pomocą którego przeprowadzamy badanie, jest kamera termowizyjna. Urządzenie to rejestruje promieniowanie podczerwone, generując obraz na podstawie różnicy temperatur, występujących na badanym obszarze. Najlepszym momentem na wykonanie badania jest okres grzewczy, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku jest większa.
Badania przeprowadza się w określonych warunkach środowiskowych. Aby było miarodajne, temperatura powietrza i inne warunki atmosferyczne muszą mieć określoną wartość.

Mając jakiekolwiek wątpliwości dotyczące strat ciepła w mieszkaniu, warto skorzystać z badania termowizyjnego. Jest to skuteczna i nieinwazyjna metoda, której wynik otrzymujemy właściwie natychmiast.
Badanie warto jest przeprowadzić również wtedy, gdy zamierzamy nabyć nieruchomość.
Decydując się na badanie, podobnie jak w innych dziedzinach, warto postawić na firmę z doświadczeniem, która przeprowadzi profesjonalną analizę.

Zobacz jeszcze: https://term-os.pl/